Shabby Chic – Co to jest i skąd się wzięło?

Shabby chic to styl w projektowaniu wnętrz, w którym meble oraz wyposażenie wybierane są głównie ze względu na oznaki zużycia i  wiek, lub nowe przedmioty które są celowo postarzane. Styl Shabby Chic powstał w Wielkiej Brytanii pod koniec lat 80. XX wieku. Pierwszy raz określenie Shabby Chic użyto w czasopiśmie „The World of Interiors”. Zwrot shabby chic stał się bardzo popularny w latach dziewięćdziesiątych XX wieku.

Wnętrze w Stylu Shabby Chic

Wnętrze w Stylu Shabby Chic

Przedmioty, które są wykonane w technice Shabby Chic są  mocno pomalowane wieloma warstwami farby. Biel, biel antyczna i bielone pastele to kolory jakie najczęściej  spotykamy w stylu Shabby Chic.

Wnętrza w Stylu Shabbe Chic

Wnętrza w Stylu Shabbe Chic

Istotą shabby chic są meble malowane na kolor biały (lub w innych  pastelowych miękkich kolorów), celowo postarzane poprzez liczne spękania, niedomalowania, przecierania farby, zacieki. Niezwykle popularny jest motyw kwiatowy – przede wszystkim motyw róż.

Do Polski moda na wyposażenie wnętrz w stylu Shabby Chic przyszła dopiero na początku XXI wieku, około 2004 roku. Jak to mówią lepiej późno niż wcale.

Dodaj komentarz